Iskustva uspješnih managera danas neprestano potvrđuju i ukazuju da je danas vođenje bez coachinga nezamislivo.
Coaching je sposobnost kojom vodimo igrača tamo gdje se on sam ne može stići!
– Jose Mourinho
Vodite li tim ili možda kompaniju? Imate li u timu članove koji znaju posao ali ne daju najbolje od sebe i to vas žalosti, ljuti, frustrira, demotivira…?
Ostajete bez volje i ideja. Imate osjećaj da ste napravili sve što ste mogli a značajnijeg pomaka nema. Uz to nemate vremena dodatno se angažirati oko osobe koja nikako da se probudi i shvati da osrednjost nije princip kojeg treba njegovati. Koje su vaše opcije?
Rješenje nije u odustajanju već poduzimanju najvrjednijih koraka koji danas svakom manageru i voditelju stoje na raspolaganju. Riječ je, naravno, o coachingu.
Kad se radi o praksi coachinga možda je nabolje krenuti od početka i osvijestiti što je to točno coaching, ta moćna vještina koju svi tako često spominju i propagiraju no rijetki pravilno koriste.
Iskustva uspješnih managera danas neprestano potvrđuju i ukazuju da je danas vođenje bez coachinga nezamislivo. Coaching osigurava razvoj pojedinaca i timova na najučinkovitiji način jer njegova snaga leži u samospoznaji i preuzimanju odgovornosti za vlastiti razvoj.
Što je coaching
Coaching je razvojni postupak kojim oslobađamo potencijal zaposlenika ili tima i ostvarujemo jasno definirani cilj. Uspjeh ove tranzicije, od željenog stanja do realizacije cilja, ovisit će ponajviše o tome koliko ste odgovorno preuzeli svoju coaching ulogu, o povjerenju kojeg ste prethodno izgradili s članom tima i vašom vještinom upravljanja pitanjima.
Kako bismo bili konkretni reći ćemo što čini coaching, a što mu ne pripada:
Coaching JE | Coaching NIJE |
|
|
Coaching pitanja
Osnovno sredstvo za rad coacha su pitanja. Njima se, odradimo li posao dobro, otvaraju vrata novim i iznimno vrijednim uvidima za sve sudionike u procesu. Pitanja imaju svoju jasnu funkciju- voditi razgovor od postojećeg do željenog stanja. Cilj pitanja je potaknuti člana tima da osvijesti situaciju i sagleda je iz više perspektiva, da prepozna i potvrdi željeni ili zadani cilj, da osvijesti svoje snage i mogućnosti, da preuzme odgovornost za promjenu i ostvarenje cilja, da bude tolerantniji, fleksibilniji i motiviraniji.
Upravo odabirom pravih pitanja u provom trenutku možete pokrenuti pozitivnu promjenu. Nažalost, način kako to činiti postaje umijeće kojem većina menadžera ne posvećuje dovoljno vremena i truda te samim time i rezultati ne bivaju onakvi kakve bi željeli. I zato je stopa napuštanja coachinga kao prakse u vodstvu kod menadžera iznimno visoka.
Ključ uspjeha treba tražiti u ustrajnosti, kvaliteti postavljenih pitanja i u vašoj prisutnosti u svakom trenutku procesa.
Kada posegnuti za coachingom
Prilika za coaching u menadžerskom poslu ima na svakom koraku. Traži ga svaka značajnija promjena, novi ciljevi, novi proizvodi, pad motivacije, pad učinkovitosti, otpor… Možemo reći da nema menadžera koji može ignorirati coaching kao prasku. Pogledajmo jedna primjer.
Ivana, naš coaching kandidat
Proučimo ovu situaciju. Ivana je član tima i voditeljica ključnih kupaca. Ima veliko iskustvo i sjajni su rezultati iza nje. Vraća se na svoj posao nakon više od godinu dana porodiljnog dopusta. Prošlo je 2 tjedna od njenog povratka. Rezultati nisu sjajni. Ivana je nervozna i nesigurna no govori da je sve ok i da ima sve pod kontrolom. Ipak, osjećate da to nije ona Ivana koju poznajte. Tu su naravno i nove procedure, nove usluge, novi ciljevi, zahtjevi… Tri tjedna nakon povratka, Ivana vam se povjerava. Sada govori kako joj se čini kao da svoj posao ne može obavljati jednako uspješno kao prije i da nije zadovoljna svojim rezultatima. Smatra da je trebate prebaciti na manje zahtjevno radno mjesto. Naravno, vama je cilj zadržati Ivanu. Osnažiti je i ohrabriti. Uvjereni ste da ona to može i da nema razloga za manjkom samopouzdanja i da je strah samo prolaznog karaktera. Što napraviti?
Riječima poput – Ajde Ivana možeš ti to. Vidjet ćeš sutra će biti bolje. Nema razloga da se tako osjećaš… samo biste mogli pogoršati situaciju.
Upravo ova situacija je sjajna prilika za coaching. Razmislite koja biste pitanja mogli postaviti Ivani i pokrenuti je na akciju i pozitivno razmišljanje? Možete isprobati neka od sljedećih:
-
- Koji je točno razlog da se tako osjećaš?
- Je li dosad u tvom životu bilo situacija kada si imala osjećaj da nešto nećeš moći napraviti? (Gdje su sad te situacije? / Što si radila da to popraviš?)
- Što si sve napravila dobro? S čime si zadovoljna?
- Što bih napravio stručnjak/ kolega X u ovoj situaciji?
- Što će se dogoditi kada to napraviš?
- Sjeti se jedne situacije koja ti je pokazala da si stvorena za prodaju? Što si točno radila tada … ( osjećala, govorila, nastupila …)
- Što još dosad nisi iskoristila kao mogućnost?
- Što bi savjetovala kolegi da napravi u tvojoj situaciji?
- Što sve možeš sama napraviti da se ovaj osjećaj promijeni?
- Što bi od navedenog najbrže donijelo rezultat?
- Jesi li spremna..?
- Što ćeš napraviti do idućeg tjedna? / do idućeg prodajnog sastanka?
- Kako se sad osjećaš?
Upravo pitanja poput gore navedenih pripadaju coachingu. Pitanje je samo kada u kojem ćete ih trenutku izgovoriti i kako? Sve je računa – npr. nijanse tona glasa mogu činiti razliku. Pritom naravno postoje zamke koje tijekom coaching razgovora treba izbjegavati. To su komentari i ishitreni zaključci koji započinju s:
-
- Zašto si / nisi ….?
- Nisi trebala…
- Trebala si / trebaš
- Napravi to i to …
- Nemoj …
Neki će reći da sve ovo izgleda jednostavno. Ipak stvarnost nas demantira. Najveća prepreka nam je savjetodavni mode kojeg je teško suspregnuti. Upravo nuđenje gotovih ideja, prijedloga, savjeta i rješenja pravac kojim nikako ne smijemo ići ako se odlučimo za ovaj razvojni postupak.
Nema sumnje, coaching traži vrijeme. Ipak, to je vrijeme posvećeno vodstvu i rezultati po uspješno provedenom procesu bi svakako trebali nadomjestiti ulog vremena.
Ne čekajte s odlukom, odlučite postati menadžer coach. Prednosti odluke bit će višestruke, za vas i za vaš tim. Brže i lakše ćete realizirati zadane ciljeve, ubrzat ćete rast i razvoj pojedinaca i tima, povećati njihovo samopouzdanje i motivaciju, osloboditi kreativnost i unaprijediti odnose unutar tima.
Online program All-in-one coaching za menadžere je edukacijska prilika koja se ne propušta i dostupna je klikom miša, a iza nje stoje HalPetovi edukacijski stručnjaci i treneri poslovnih vještina.]]>