Rad od kuće i briga o djeci veliki su izazov, no uz dobru organizaciju oboje mogu biti produktivni! Dok su zatvoreni uredi prije dvadesetak godina predstavljali standard ozbiljnog poslovanja, moderne kompanije danas naglasak stavljaju na timsku suradnju i grupnu dinamiku. U otvorenim prostorima diljem svijeta rad je postao društvena aktivnost, a dizajneri ureda bili su vrlo kreativni u pružanju uvjeta za to, okrećući se povijesnim arhitektonskim presedanima kako bi otkrili što je najbolje za ljude i komunikaciju unutar usko povezanih zajednica. No, sada kada su svi naučili na takav način rada, pandemija se pobrinula da se moramo priučavati na novo normalno – rad od kuće. Dok će se mnogima to čini kao odlična ideja, roditelji s malom djecom, koji nemaju opciju ostaviti ih nekome na čuvanje dok ne rade škole ili vrtići, ne bi se složili.

Rad, igra, produktivnost, odmor – organizirajte svoj kaos

Bajka o dobro odgojenom djetetu koje vam omogućuje da radite od kuće bez ikakvih smetnji je upravo to: fantazija. No, stvarnost kada je u pitanju rad od kuće s djecom jest da ljudi to rade svaki dan, više ili manje uspješno. Istina je da bez svakodnevnog putovanja na posao ili kasnih noći u uredu možete biti sa svojom djecom češće, ali kao što svaki zaposleni roditelj zna, balansiranje rada s istovremenim odgojem djecom zahtijeva poseban skup vještina postavljanja prioriteta, produktivnosti i kreativnosti. Bilo da se radi o jednom djetetu ili više njih, rad kod kuće kad imate djecu bilo koje dobi zahtijeva od vas strateško razmišljanje i planiranje kako biste mogli biti najbolji mogući zaposlenik i roditelj. No, je li razumno očekivati da će se vaša djeca cijeli dan lijepo igrati? Hoće li doista mirno sjediti i bojati satima? Možete li razgovarati sa svojim klijentima dok slikate sa svojim djetetom? Rad kod kuće s djecom znači prilagođavanje vaših očekivanja stvarnosti. Nije sve u igranju igara i čitanju knjiga. Rad kod kuće u realnosti znači da provodite manje vremena sa svojom djecom nego što ste mislili. Ono što vam prije svega treba je plan rada u vašem vlastitom (naizgled neizbježnom) kaosu. Postavite jasne granice, ali budite svjesni i da ćete ih redovito pomicati i prilagođavati trenutnoj situaciji.

Napravite obiteljski plan za rad od kuće

S kućom punom djece i roditelja koji rade, važno je biti realan. Nitko nije savršen, zato ni ne pokušavajte postavljati nedostižne standarde, bilo kada je u pitanju odgoj ili posao. Transparentnost u pogledu rasporeda svakog člana obitelji može svima olakšati razumijevanje kada su u pitanju granice. Sada je 10 sati? Na maminom rasporedu piše da tada radi, a na djetetovom da je vrijeme za bojanje. Jednom kada raspored postane navika, bit će mnogo lakše održavati red. Zakazivanje i određivanje svakog koraka je od vitalnog značaja, no kada je u pitanju izrada rasporeda, nemojte ni pokušavati oponašati svoj dan u uredu; važno je priznati da se situacija promijenila. Umjesto toga, izradite dnevni plan za cijelu obitelj koji uključuje radne i školske rasporede i učinite ga lako vidljivim svima. Za roditelje s mlađom djecom razmislite o ranoj jutarnjoj radnoj smjeni prije njihovog buđenja. Ako vaša djeca spavaju do 9, buđenje u 6 kako biste obavili najvažnije zadatke i posvetili se hitnim mailovima čini se kao odlična opcija. Druga taktika uključuje raspodjelu posl zajedno sa supružnikom, naravno, ukoliko oboje radite od kuće. Dok se jedan brine za djecu, drugi u potpunom miru obavlja svoje zadatke. U jednom trenutku, jednostavno se zamijenite. Dodjeljivanjem svakoj osobi vremena da se koncentrira samo na posao osigurava da svi bez zamjeranja jedno drugom obavljaju ključne zadatke i budu produktivni. Postavite realne ciljeve i za kućne i za poslovne strane svog života, i nemojte se bojati dopustiti da manje važne stvari jednostavno pričekaju bolje dane. Ako trebate biti na raspolaganju svojoj djeci tijekom dana, usredotočite se samo na najnužnije poslovne obveze i ne preopterećujte vlastiti raspored.

Budite optimistični, ali ostanite realni

Budimo realni, kada je u pitanju rad od kuće, tijekom kojeg se morate pobrinuti i za djecu, za to će vrijeme svi biti manje produktivni. Biti proaktivan s poslodavcima i suradnicima i postaviti realna očekivanja o tome što možete postići potrebno je kako biste spriječili nesporazume. Prvo utvrdite koje će biti vaše optimalno radno vrijeme, kada ćete biti najviše dostupni i koliko mislite da možete obaviti. U ovakvim slučajevima, zabava pred ekranima napravit će više koristiti nego štete, zato se nemojte smatrati lošim roditeljem ako to dopustite. Imajte razumijevanja prema sebi ali i vjerujte svojoj djeci. Ako su u blizini, nećete imati toliko vremena da se posvetite poslu, pa je važno pametno iskoristiti ovo vrijeme na najbolji mogući način. Evo nekoliko praktičnih stvari kojima si možete olakšati.

  •       Odredite svoj radni prostor

Nemaju svi sreću imati slobodnu sobu koju mogu koristiti kao ured. Ali ako možete, pokušajte odvojiti kutak negdje u svom domu za vaš posao i dajte djeci do znanja da je to zabranjeno područje za njih. Pronađite dobro osvijetljenu sobu s vratima koja možete zatvoriti, ako je moguće. Čak je i stol u spavaćoj sobi bolji od rada za kuhinjskim stolom. U suprotnom, očistite policu ili stol za blagovanje kako biste stvorili namjenski radni prostor. Roditelji s bebama i malom djecom mogu svoj kutak postaviti u dječjoj spavaćoj sobi ili pokraj kućnog igrališta kako bi ih držali na oku. Uložite u dobre slušalice s mikrofonom koji poništava pozadinsku buku, trebat će vam u ključnim trenucima.

  •       Podijelite brigu o djeci

Postoje li dvije odrasle osobe koje rade kod kuće? Ili možda starije dijete koje se može brinuti o manjoj braći ili sestrama barem nakratko? Napravite raspored izmjenjivanja bilo da se radi o manjim ili većim periodima, kada možete biti sigurni da ćete se posvetiti poslu bez ometanja ili brige o djeci. Isto tako, nemojte očekivati da ćete imati osmosatni radi dan kao i kada ste u uredu, već rješavajte izazove kako budu dolazili. Roditelji mogu raspravljati o svom rasporedu timskog rada noć prije, kako bi utvrdili tko je dostupniji u različito doba dana. Također razmislite o zamjeni vremena čuvanja djece sa susjedima u istoj situaciji; dok vi čuvate njihovu djecu ujutro, oni će vašu poslijepodne.

  •       Uspostavite temeljna pravila

Razvijte rutinu kako se ne bi našli nespremni u kaosu. Postavite alarm za buđenje svaki dan u isto vrijeme, zakažite vrijeme za ručak i stvorite strukturu za djecu. Zadajte im YouTube vježbu ili plesnu zabavu kako bi se razgibali i utrošili energiju, te im dajte do znanja da je radni tjedan vrijeme za obveze. Iako ste svi zajedno kod kuće, to ne znači da se možete izležavati ili ići na zabavne izlete. Pokušajte objasniti djeci da imate posao koji morate obaviti, a oni vam mogu pomoći tako što će vam dati vremena da to u miru napravite.

  •       Neka djeca budu djeca

Ostavite svoju djecu na miru, jer to bi se moglo pokazati kao dobitna ideja. Pomozite im da njeguju slobodu i neovisnost tako što će naučiti kako se zabaviti knjigama i zadacima, avanturama u vrtu ili igrati ​​u svojoj sobi ili u dvorištu.Ne morate ih stalno pratiti i raditi svaku aktivnost s njima. Napunite košaru zdravim grickalicama kako bi se sami mogli poslužiti ako ogladne, te im osigurajte napitke ako su žedni. Vi ste tu kako biste im pomogli, ali ne i kako bi se oslanjali na vas u apsolutno svemu. Dajte im neovisnost – to će ih bolje pripremiti za život, ali i olakšati vam radni dan. Naravno, sve u okvirnu njihovih mogućnosti i zadataka prilagođenih trenutnoj dobi.

  •       Rad u smjenama

Multitasking zvuči primamljivo, ali kada je u pitanju posao na kojeg se morate koncentrirati i djeca koja traže vašu pažnju, to bi vam se moglo obiti o glavu. Možda bi bilo jednostavnije i učinkovitije osigurati određeno vrijeme za posvetiti se svakoj od aktivnosti zasebno. Primjerice, dva sata ćete odgovarati na svoje e-mailove, no zato ćete narednih sat vremena provesti u igri s djecom. Satnicu trebate prilagoditi svojim okolnostima, no važno je da i djeca znaju kada je njihovo vrijeme s vama, a kada vam trebaju omogućiti mir za rad.

  •       Nađite svoj vlastiti ritam

Sve dok vaš posao bude obavljen, možete raditi rano ujutro, noću ili dok djeca spavaju. Odvojite nekoliko sati u podne za šetnju s djecom, odvojite vrijeme za sebe kada je to moguće, zamolite za pomoć kada je zatrebate. Ne postoji čarobna formula koja će funkcionirati za svakoga jednako. Pronađite ritam koji odgovara potrebama vaše obitelji, ali ujedno zadovoljava i poslodavca. Nije samo fizičko zdravlje važno, često zapostavljamo ono mentalno, koje ponekad krhkije neo što to mislimo. Prije nego se krenete brinuti za potrebe drugih, naučite se brinuti i za sebe.

Podijelite